Warsztat Terapii Zajęciowej

przy Zakładach Spożywczych "BONA" Sp. z o. o. w Łomży

Get Adobe Flash player

Historia

  Fundamentalnym aktem prawnym, na podstawie którego działa Warsztat Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych BONA Sp. z o. o. w Łomży jest znowelizowana ustawa z 2003 r. z dnia 23 stycznia, która cele WTZ określa, jako umożliwienie rehabilitacji społecznej i zawodowej osobom uznanym za niezdolne do podjęcia pracy w zakresie pozyskiwania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Przez rehabilitację w ustawie rozumie się "zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia,przy aktywnym uczestnictwie tych osób,  możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej". 

Obecnie dokumentem prawnym obowiązującym w WTZ w Łomży jest Regulamin Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych Sp. z o. o. „BONA”.

Regulamin określa:

- Prawa i obowiązki uczestnika Warsztatu;

- Sposób ustalania wysokości kieszonkowego;

- Organizacja pracy i zajęć;

- Sposób dowozu uczestników do Warsztatu;

- Obowiązki kierownika Warsztatu.

Warsztat Terapii Zajęciowej przy ulicy Bernatowicza 3 w Łomży działa od 1996 roku. Początkowo prowadziło go stowarzyszenie „CITON”, 2 lutego 2000 roku patronat nad Warsztatem objęły Zakłady Spożywcze „BONA” Sp. z o. o. -  zakład pracy chronionej. Uczestnikami warsztatu jest 40 osób niepełnosprawnych, dorosłych, z orzeczonym wskazaniem do terapii zajęciowej o różnej etiologii schorzeń.

WTZ został utworzony w wyniku umowy nr 1/95 zawartej w dniu 15 września 1995 roku pomiędzy Wojewódzkim Ośrodkiem Do Spraw Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Łomży, a Fundacją Centrum Informacyjno-Terapeutyczne dla Osób Niepełnosprawnych CITON w Łomży. WTZ rozpoczął działalność z dniem15 listopada 1995 roku. Nowopowstały Warsztat, utworzony w Łomży przy ulicy Bernatowicza 3, zajmował się terapią zajęciową osób niepełnosprawnych, w szczególności upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim i umiarkowanym. Indywidualna i grupowa terapia zajęciowa obejmowała dwudziestu uczestników. Cztery grupy terapeutyczne liczyły po pięciu uczestników. Zajęcia były prowadzone w czterech pracowniach, tj.: życia codziennego, plastycznej, technicznej i krawiecko-dziewiarskiej. Poza tym w budynku znajdowały się: sala muzykoterapii, gabinet psychologa i logopedy, sala gimnastyczna, świetlica-jadalnia, dwa pomieszczenia biurowe oraz szatnia i łazienka. Warsztat w tym czasie zatrudniał dwunastu pracowników na pełnych etatach kierownika, czterech terapeutów oraz konserwatora-palacza, na jedną drugą etatu pielęgniarkę, księgową, sprzątaczkę i psychologa, a także na jedną czwartą etatu rehabilitanta i logopedę.

30 września 1996 WTZ został powiększony o nową pracownię rękodzieła ludowego. Liczba uczestników zajęć w Warsztacie wzrosła do dwudziestu pięciu osób i zatrudniono piątego terapeutę. Ogólnie zatrudniano czternaście osób. Zmienił się też wymiar godzin pracy pielęgniarki z jednej drugiej etatu na pełen etat, a także rehabilitanta z jednej czwartej etatu na jedna druga etatu.

W roku 1997 na potrzeby WTZ został zakupiony samochód Volkswagen Bus. Finansowanie Warsztatu wzrosło o koszty eksploatacji i ubezpieczenia auta służbowego.   2 stycznia 1997 roku zatrudniono kierowcę na jedną druga etatu. Kadra liczyła piętnaście osób.

W roku 1998 charakter części prowadzonych pracowni uległ zmianie. W Warsztacie znajdowało się cztery pracownie terapeutyczne: gospodarstwa domowego, politechniczna, plastyczna, krawiecka i rękodzieła artystycznego.

1 stycznia 1999 roku pracę rozpoczęła nowoutworzona pracownia komputerowa. Liczba uczestników została zwiększona do 30 osób, zatrudniono kolejnego terapeutę, a wymiar godzin pracy kierowcy wzrósł z jednej drugiej do trzech czwartych etatu. Warsztat zatrudniał szesnastu pracowników.

28 października 1999 roku prezes CITON-u wystosował pismo do ówczesnego Prezydenta Miasta Łomża Jana Turkowskiego, w którym to poinformował, iż z powodu braku środków na dalsze prowadzenie działalności władze fundacji CITON podjęły decyzje o jej likwidacji i w związku z powyższym wypowiadają umowę o utworzeniu i prowadzeniu WTZ. W odpowiedzi na pismo Władze Miasta, Biuro Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Łomży i rodzice podopiecznych placówki podjęli działania zmierzające do tego, aby nowy podmiot przejął WTZ. Jeszcze przed końcem roku kalendarzowego wszyscy dotychczasowi członkowie Zarządu CITON złożyli rezygnacje. Nowy Zarząd w dniu 21 grudnia 1999 roku spotkał się z przedstawicielami Urzędu Miasta Łomża, została przedstawiona mu propozycja podpisania trójstronnej umowy pomiędzy Fundacją CITON, Urzędem Miasta Łomża a Zakładami Spożywczymi BONA s. c. w Łomży (obecnie Zakłady Spożywcze BONA Sp. z o. o. w Łomży). 29 grudnia 1999 roku doszło do spotkania wszystkich zainteresowanych stron, podczas którego omówiono sytuację WTZ i zaprezentowano stanowiska. 28 stycznia 2000 roku została podpisana umowa w sprawie przeniesienia praw i obowiązków prowadzącego WTZ w Łomży, wynikających z umów i aneksów do nich sporządzonych (umowa nr 1/95 z aneksami i umowa nr 2), z Fundacji CITON na Zakłady Spożywcze BONA s. c., za zgoda Prezydenta Miasta Łomża. Środki trwałe, wyposażenie, zobowiązania i wierzytelności CITON-u bezpośrednio związane z prowadzeniem WTZ zostały przekazane protokołem zdawczo-odbiorczym. Przejmujące warsztat Zakłady Spożywcze BONA s. c. zatrudniły pracowników Fundacji CITON wykonujących obowiązki pracowników WTZ.

1 czerwca 2000 roku Zakłady Spożywcze BONA s. c. przekazały w użytkowanie WTZ samochód ciężarowo-osobowy marki FS- Lublin Furgon do celów związanych z przewozem uczestników.

1 lipca 2005 roku została uruchomiona nowa pracowania biologiczna i zwiększyła się liczna uczestników WTZ o pięciu nowych. Z terapii w WTZ korzystało trzydziestu pięciu niepełnosprawnych.

W październiku roku 2012 zaplanowano sprzedaż autobusu stanowiącego własność WTZ, co pozwoliło na zmniejszenie wydatków Warsztatu. Po dokonaniu sprzedaży zlecono wykonywanie przewozu uczestników firmie transportowej. Usługa ta jest dofinansowywana przez rodziców podopiecznych WTZ.

31 grudnia 2012 roku utworzono pracownię edukacji i umiejętności społecznych. W terapii zajęciowej od tego momentu bierze udział łącznie czterdziestu uczestników. Działalność WTZ w Łomży jest finansowana w głównej mierze przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 10 % kosztów utrzymania pokrywane jest z budżetu Miasta Łomża. WTZ dofinansowuje również Stowarzyszenie „DLATEGO WARTO”.