W kilka osób wybraliśmy się 26.01.2024 do Muzeum Północno-Mazowieckiego w naszym mieście. Celem wyjścia była wystawa bursztynów. Oglądaliśmy piękne eksponaty naturalnego bursztynu i wyroby biżuteryjne z niego wykonane.

Bursztyn powstawał z żywicy wypływającej z miejsc uszkodzenia drzew chroniąc je jednocześnie przed szkodliwym działaniem atmosfery. Było to formą obrony drzew przed dużym zanieczyszczeniem powietrza. Żywica bursztynodajnych drzew gromadziła się wewnątrz pni, w miejscach uszkodzeń , w dużych szczelin, a także bezpośrednio pod korą. Żywica wyciekająca na zewnątrz pnia zastygała w postaci tzw. nacieków zewnętrznych (kropli, sopli czy tzw. strupów). Lasy, które dały początek bursztynom rosły co najmniej 40 milionów lat temu.

Lepka żywica wydzielana obficie przez drzewa lasu bursztynowego była śmiertelną pułapką dla wielu stworzeń. W bursztynach zachowane zostały liczne organizmy jak i inne nieorganiczne substancje np. gaz, wodę, piryt, a czasem nawet bursztyn – bursztyn w bursztynie. Dzięki temu naukowcy określili niektóre gatunki floty i fauny bursztynowego lasu. Byliśmy pod wrażeniem wystawy i opowieści Pana przewodnika.

"Ta mrówka gdzieś pod drzewem musiała wędrować,
Gdy nagle na nią spadła kropla bursztynowa. Tak w życiu, w pogardzie maleńka istota
Dziś po śmierci w swym grobie na wagę złota”
M.W. Marcjalis „Epigramy”, księga VI (przekład: St. Kołodziejczyk, 1985)